Wydarzenia - SP nr 86 w Gdańsku

Biblioteka

„Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” – hasło 7. Wielkiego Maratonu Czytelniczego stale towarzyszy uczniom naszej szkoły. Propagowanie czytelnictwa wśród uczniów i przez uczniów widoczne jest na każdym kroku w postaci plakatów zachęcających do czytania czy przedstawiających TOP LISTĘ najpopularniejszych książek. W piątek 10 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania w jednym momencie organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”. O godz. 10:00 w trzech punktach (przy ul Wielkopolskiej, Świętokrzyskiej i Dulina) uczniowie i nauczyciele zaczęli czytać przyniesioną przez siebie książkę. Na boisku przy „dużej szkole” czytało 385 osób, „przy kościele” – 54, a „na Dulina” – 93. Razem w jednym momencie czytało 532 uczniów i nauczycieli. Na bicie rekordu uczniowie przyszli w strojach przygotowanych na Dzień Sobowtóra Literackiego zorganizowanego przez polonistki naszej szkoły. Wśród piątoklasistów co rusz można było zauważyć Anię Shirley czy Bilbo, a pomiędzy uczniami klas czwartych siedział niejeden Mikołajek i niejedna Błękitna Wróżka. Zobacz: „duża szkoła” (film), „Dulina” (zdjęcia), „kościół” (zdjęcia)

A jednak warto czytać!
7 czerwca w Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Wśród gości honorowych znalazł się m.in. znany pisarz Andrzej Perepeczko, autor serii książek o Dzikiej Mrówce, oraz  posłanka do Sejmu  VIII kadencji  Małgorzata Chmiel. Wśród laureatów 4. Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla Najmłodszych „Spotkacie nowych przyjaciół” znalazła się uczennica naszej szkoły – Zosia Koronowicz, ucz. kl. II a, natomiast tytuł finalistki odebrały: Agata Kasprzycka (II g), Milena Szczotka (III d) i Weronika Worobiej (III f), a wyróżnienie otrzymali: Marta Bretes (II c) i Łukasz Stan (III g). W kategorii klas IV – VI wyróżnienie otrzymał Damian Banasik , ucz. kl. VI e.
zdjęcia
Wszystkim uczestnikom Maratonu serdecznie gratulujemy wyników i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

2 czerwca w Filii Gdańskiej WiMBP mieszczącej się przy ul. Mariackiej 42 odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską, autorką wielu książek dla dzieci, w którym wzięły udział trzy laureatki etapu szkolnego 4. Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla Najmłodszych: Zosia Koronowicz, ucz. kl. II a, Agatka Kasprzycka, ucz. kl. II g, Milena Szczotka, ucz. kl.III d. Pani Joanna chętnie fotografowała się z czytelnikami, rozdawała  autografy i bardzo ciekawie odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Zaprezentowała także fragmenty swojej nowej książki, która niebawem trafi do wydawnictwa. zdjęcia

Miło nam poinformować, że uczennica kl. VI e, Kinga Zomkowska  zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Rytm i melodia”. Jej wiersz pt. „Muzyka natury” zyskał uznanie jury. Mamy nadzieję, że wam też się spodoba. wiersz, dyplom Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

„Książki czytanie to wyobraźni rozwijanie” – w styczniu zakończył się konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo. Uczniowie klas 4 – 6 pod kierunkiem pani Joanny Świercz wykonali prace konkursowe, a wyróżnione plakaty można oglądać na wystawie przed wejściem do biblioteki szkolnej. zobacz
Serdecznie zapraszamy i gratulujemy autorom prac
!

W dniu 23 stycznia rozegrano w naszej szkole drużynowy etap konkursu wojewódzkiego "Przygoda z lekturą". Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, uczniom, nauczycielom i rodzicom. O godz. 11.00. nastąpiło wręczenie nagród za obie części konkursu - wyrazy uznania należą się Radzie Rodziców naszej szkoły, która pomogła sfinansować upominki. Wielkie gratulacje dla zwycięzców!!! W załączniku protokół i zadania konkursowe. Zapraszamy do udziału w naszej imprezie za rok, wybierzemy dla Was kolejną lekturę i przygotujemy nową porcję zadań. zdjęcia, protokół

Warto czytać!
O tym przekonało się 4 uczniów naszej szkoły, którzy zdobyli najwięcej punktów w 2. etapie szkolnego Maratonu czytelniczego.  Mateusz Morawski (Va), Artur Raszczyk (Vf), Franek Markul (VI e) i Damian Banasik (VIe)
. 26 listopada wzięli udział w spotkaniu z autorką „maratonowej lektury” pt. „Moc czekolady”, Anną Czerwińską – Rydel. Podczas spotkania można było m.in. dowiedzieć się, że pisarka ma już na swoim koncie 31 książek i że w tej chwili pracuje nad kolejną książką biograficzną. Nie lada gratką dla chłopców była wspólna fotografia i otrzymanie autografów. zdjęcia

Pierwszaki w bibliotece
Przez trzy dni (16, 17 i 20 listopada)
gośćmi biblioteki szkolnej byli uczniowie klas pierwszych, którzy zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki. Zanim jednak doszło do uroczystego pasowania, musieli wykazać się znajomością baśni i bajek. Mieli za zadanie m.in. rozpoznać bohaterów znanych utworów na podstawie fragmentu książki i portretu czy ułożyć puzzle i odgadnąć tytuł książki, z której pochodził obrazek. Pierwszaki poradziły sobie znakomicie ze wszystkimi zadaniami i dlatego po zapoznaniu się z Prośbami książki i Regulaminem wypożyczalni mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał swoją wizytówkę i zakładkę do książki
. (zdjęcia1, zdjęcia2)

W dniach od 21 września do 8 października uczniowie naszej szkoły, biorąc liczny udział w głosowaniu, stworzyli listę „Książek naszych marzeń”. zdjęcia z wyborów Odbywało się to w ramach II edycji konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku hasło przewodnie konkursu brzmiało: Nakręćmy się na czytanie i dlatego oprócz wspomnianej listy książek lista książek należało nakręcić film, po obejrzeniu którego jury będzie przekonane, że to nasza szkoła powinna otrzymać wymarzone książki. Autorką scenariusza, reżyserką, choreografką i kamerzystką w jednej osobie była pani Tatiana Synowiecka, a aktorami Jej uczniowie. Uważamy, że film pt. My chcemy cytać! jest bezkonkurencyjny i dzięki niemu przypadnie nam laur zwycięstwa! zdjęcia z filmu oraz film