Wydarzenia - SP nr 86 w Gdańsku

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia

Biblioteka
 
 
 
 

Jak nie czytam, jak czytam.
1 czerwca w naszej szkole to nie tylko obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka, ale również udział  w akcji bicia rekordu czytania w jednym momencie. Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w akcję organizowaną przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”. Przed godziną 10-tą uczniowie, którzy nie brali w tym czasie udziału w festynie i Biegu Łostowickim, wraz z opiekunami zebrali się w wyznaczonych miejscach. Jedna grupa (107 osób) spotkała się w świetlicy filii szkoły przy ul. Świętokrzyskiej (zdjęcia), gdzie oczekiwanie na wybicie godziny 10:00  upłynęło im na słuchaniu głośnego czytania książki „Król Lew”, natomiast druga grupa razem z nauczycielami (302 osoby) czytała w sali gimnastycznej przy ul. Wielkopolskiej (zdjęcia). Wspólne czytanie stało się okazją do wymiany opinii na temat ciekawych książek – tych, po które warto sięgnąć w czasie wakacji.

24 maja trzy uczennice naszej szkoły,  które  w 6. etapie szkolnego Maratonu Czytelniczego „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” zdobyły najwięcej punktów – Milena Gulbińska z kl. 2i, Zosia Koronowicz  z kl. 3a, Agata Kasprzycka z kl. 3g – wzięły udział w spotkaniu z autorką „maratonowej lektury” pt. „Mały wielki przyjaciel”, panią Elżbietą Zubrzycką. W Filii Gdańskiej WiMBP mieszczącej się przy ul. Mariackiej 42 „maratończycy” z gdańskich szkół mieli okazję rozmawiać z pisarką, kupić Jej książki, a także zdobyć autograf.  Pani Elżbieta mówiła o swojej pracy, o książkach, które wyszły spod jej pióra i o planach na przyszłość. Okazało się, że uczniowie znają wiele innych książek autorki. zdjęcia

Przedszkolaki w bibliotece
17 maja z wizytą do biblioteki szkolnej przyszły 5-latki z przedszkola „Preludium”. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, co to jest biblioteka, obejrzały książki dla dzieci i wysłuchały opowiadania o „Wyładunku z przeszkodami”. Później dostały kartki do kolorowania, na których były zwierzęta występujące w książce Hanny Łochockiej. Być może z niektórymi przedszkolakami spotkamy się za jakiś czas, gdy zostaną uczniami naszej szkoły
. zdjęcia

23 marca, w dniu urodzin prof. Jerzego Sampa, patrona szkoły, w  bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki. Zanim jednak pierwszaki mogły wypożyczyć pierwszą książkę, musiały przekonać panie z biblioteki, że umieją czytać, znają baśnie i bajki oraz postacie w nich występujące, potrafią ułożyć puzzle i odgadnąć tytuł legendy Jerzego Sampa, z której pochodził obrazek,   a także że są odpowiedzialnymi uczniami i potrafią zadbać o wypożyczone książki. Wszyscy  znakomicie poradzili sobie z zadaniami i dlatego po złożeniu uroczystego ślubowania mogli być pasowani na czytelnika. Przed wypożyczeniem swojej pierwszej książki zostali również zapoznani z  Regulaminem wypożyczalni. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał swoją wizytówkę i zakładkę do książki. (zdjęcia)

10 lutego 2017 podczas uroczystych obchodów jubileuszu  70-lecia Szkoły Podstawowej nr 86 nadano jej imię profesora Jerzego Sampa oraz przekazano sztandar. W tak podniosłej uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości, którzy  mogli obejrzeć okolicznościowe wystawy specjalnie przygotowane na tę okazję. W jednej z sal biblioteka szkolna również pochwaliła się swoimi zbiorami. Zaprezentowane zostały najstarsze książki znajdujące się w księgozbiorze wydane w latach 40 i 50 ubiegłego wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa zdjęć z różnych uroczystości organizowanych przez bibliotekę i pokaz slajdów z ostatnich 10 lat pracy. Prace laureatów konkursu plastycznego pod hasłem „Biblioteka marzeń” też można było oglądać (zdjęcia).                                                  

8 lutego w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42 odbyło się wyjątkowe spotkanie. Troje uczniów naszej szkoły, którzy w 5. etapie szkolnego Maratonu Czytelniczego „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” zdobyli najwięcej punktów, wzięło udział w spotkaniu z autorką „maratonowej lektury” pt. „Kolorowy szalik, panią Barbarą Kosmowską. Uczestnicy spotkania Wiktoria Gąsior i Marcel Wołodko z kl. IV a oraz Mateusz Morawski z kl. VI a mieli okazję rozmawiać z pisarką, zadać Jej pytania i przysłuchiwać się rozmowie z innymi czytelnikami. Pani Barbara mówiła o swojej pracy, o książkach, które wyszły spod jej pióra i o planach na przyszłość. W trakcie spotkania można było też kupić książki autorki i zdobyć jej autograf. (zdjęcia)

16 listopada w sali korekcyjnej uczniowie klas IV –VI uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu  międzyklasowego konkursu wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowanego w naszej szkole w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. (zdjęcia)
Fundatorem  nagród książkowych dla uczniów, którzy zaangażowali się w prace związane z konkursem (rozwiązanie krzyżówki i testu, przygotowanie „mapy pamięci”),  i słodkości dla klas, które zwyciężyły w klasyfikacji na poszczególnych poziomach, była Rada Rodziców
. Moment wręczenia nagród przez z-cę dyr. panią Iwonę Kołoszę  poprzedziła inscenizacja przygotowana przez dziewięcioro uczniów z kl. Vb, Vc i VIf. Przed publicznością (zdjęcia), wypełniającą salę korekcyjną po brzegi, przewijały się postacie ze znanych powieści pisarza. (zdjęcia) Nagrodą dla młodych aktorów były rzęsiste brawa.
Wszystkim dziękujemy za udział w uroczystości i zapraszamy do udziału w następnych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną 

Recytujemy prozę Henryka Sienkiewicza – pod takim hasłem 16 listopada w setną rocznicę śmierci pisarza (15 XI 1916) odbył się konkurs dla uczniów klas IV – VI kończący międzyklasowe zmagania z Henrykiem Sienkiewiczem. (zdjęcia) Jury po wysłuchaniu wygłoszonych z pamięci przez uczniów fragmentów utworów przyznało nagrody:
I miejsce        Wiktoria Gransicka, kl. IVa
II miejsce      Marysia Konarzewska, kl. VIf
III miejsce     Milena Szczotka, kl. IVa
wyróżnienie: Paweł Okrój, kl. Vd
; Kacper Rosicki, kl. Vd
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięstwa

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza i serdecznie zapraszamy 16 listopada na wręczenie nagród do  małej sali gimnastycznej (wyniki):
10:30
(4. lekcja) – klasy czwarte
11:35
(5. lekcja) – klasy piąte
12:35
(6 lekcja) – klasy szóste
Uroczystość poprzedzi inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy Vb, Vc i VIf

Działo się!
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
i promocji czytelnictwa w naszej szkole w dniach 10–14 października zorganizowano „Przerwy z książką”. Podczas długich przerw na korytarzu przed biblioteką szkolną nauczyciele czytali głośno książkę Anny Czerwińskiej–Rydel pt. Piórem czy mieczem – opowieść  Henryku Sienkiewiczu. zdjęcia
Natomiast 18 października uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego i  uczniowie, którzy wzięli udział w międzyklasowym konkursie o Henryku Sienkiewiczu,  spotkali się z pisarką w naszej szkole. zdjęcia

Od 5 października aż do 6 listopada br. każdy może oddać jeden głos dziennie na naszą szkołę w akcji organizowanej przez Empik, a dotyczącej wsparcia dla bibliotek w szkołach podstawowych. Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu było przesłanie pracy pod hasłem „Książki są fajne i kropka”. Naszą szkołę reprezentuje rysunek, którego autorką jest Martyna Misztal z kl. VI b.
W głosowaniu wyłonionych zostanie 10 szkół podstawowych (te, które otrzymają najwięcej głosów). Każda z 10 zwycięskich szkół otrzyma po 1000 wybranych przez siebie książek, które zostaną dostarczone 5, 6 i 7 grudnia br.
Zapraszamy wszystkich do głosowania na stronie www.empik.com/kultura/glosowanie/wsparcie-dla-bibliotek
W polu „Znajdź bibliotekę” należy wpisać szkoła podstawowa nr 86 i kliknąć „wyszukaj”, następnie „zobacz szkołę” i „zagłosuj z FB”. ulotka

W związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza i promocją czytelnictwa w naszej szkole organizujemy „Przerwy z książką”. Od 10 do 18 października na każdej długiej przerwie na korytarzu przy bibliotece nauczyciele będą głośno czytali wybrane książki. Jako pierwszej będzie można posłuchać „Piórem czy mieczem – opowieść o Henryku Sienkiewiczu” Anny Czerwińskiej – Rydel. Na zakończenie „Przerw z książką” odbędzie się spotkanie z autorką książki o Henryku Sienkiewiczu.

Podziękowanie redakcji miesięcznika "Biblioteka w szkole" za udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam" - podziękowanie

Uwaga, konkurs!
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy uczniów
klas IV–VI do międzyklasowej rywalizacji w konkursie poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi, którego setna rocznica śmierci przypada w tym roku. Każda klasa w porozumieniu ze swoim wychowawcą ustali osoby odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych zadań:
- rozwiązanie testu biograficznego,
- rozwiązanie krzyżówki sprawdzającej znajomość twórczości pisarza,
- stworzenie mapy pamięci: „Poznaj Henryka Sienkiewicza”.
Każdą pracę należy na odwrocie podpisać, podając imiona i nazwiska osób, które pracowały
nad zadaniem, i dostarczyć do biblioteki szkolnej do 14 października br. Do 14 października czekamy również na zgłoszenia do udziału w konkursie recytatorskim (proza Henryka Sienkiewicza), który odbędzie się 26 października br.
Do zdobycia cenne nagrody!

 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego